نمایشگاه‌ آینده چاپ ایران به شکل آبرومند و فاخر برگزار شده است

 

معاون فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه آینده چاپ ایران، گفت: این نمایشگاه با شکل آبرومند و فاخر به دست بخش خصوصی طراحی و تدارک و اجرا شده است، ان‌شاالله قرارها و قرارداهای خوبی در نمایشگاه منعقد شود و آینده این صنعت مهم درخشان‌تر از گذشته آن باشد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه آینده چاپ ایران، مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه آینده چاپ ایران پیش با حضور یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، منا ابروفراخ مدیرکل دفتر صنایع سلولزی وزارت صمت، احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، علی اکبر ابراهیمی مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان حوزه چاپ، بسته‌بندی و نشر در مرکز نمایشگاهی ایران مال برگزار شد.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزرات ارشاد در این مراسم، با ابراز خرسندی از حضور در افتتاحیه دومین نمایشگاه آینده صنعت چاپ گفت: جای تقدیر دارد که این نمایشگاه با شکل آبرومند و فاخر به دست بخش خصوصی طراحی و تدارک و اجرا می‌شود، ان‌شاالله برای کسانی که شرکت کردند هم برکت داشته باشد، قرارها و قرارداهای خوبی در نمایشگاه منعقد شود و آینده این صنعت مهم درخشان تر از گذشته آن باشد.

وی ادامه داد:‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق قانون تشکیل وظایف واهداف ماده 2، متولی صنعت چاپ در کشور است و اهتمام دارد به اینکه وظایف خود را به عنوان تولیت صنعت به خوبی ایفا کند، اما برای این کار احتیاج به کمک دارد.

احمدوند با بیان اینکه این کار بدون حمایت و کمک بخش‌های مختلف در حاکمیت و صنف و مردم ممکن و عملی نیست، عنوان کرد: این موضوع به ارتباط نزدیک با وزارت صمت نیاز دارد، همچنین حمایت مجلس مورد توقع و انتظار است و از بخش‌های اقتصادی و مالی دولت نیز توقع حمایت و پشتیبانی می‌رود.

وی در ادامه با بیان اینکه این صنعت احتیاج به نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات دارد، تاکید کرد: چند سالی است که چاپ به دلایل مختلف از تسهیلات این صنعت بهره‌مند نشده، لازم است در این موضوع کمک‌های بیشتری صورت گیرد و اگر حمایت‌های متداولی که از صنایع دیگر می‌شود، از این صنعت هم صورت گیرد، حتما رشد چشمگیری را شاهد خواهیم بود.

احمدوند همچنین با بیان اینکه این صنعت یک صنعت مکمل است، گفت‌: وقتی صنعت چاپ رشد می‌کند، صنایع دیگر را هم تقویت می‌کند، در سال‌های گذشته این صنعت به دلیل محدودیت‌های مختلف از تسیهلات تبصره 18 بهره‌مند نبود اما امسال امیدواریم با حمایت مجلس و حمایت دولت حمایت بهتری از این صنعت رخ دهد.

وی با اشاره به حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه گفت:‌ پیگیری و حل مسئله مالیات بر ارزش افزوده و بیمه کارگاه‌های چاپ از موضوعاتی است که وزارت ارشاد پیگیر آن است،‌ در برخی استان‌ها اتفاقات خوبی صورت گفته و امیدواریم به صورت ملی این تسهیلات در اختیار صنایع مختلف چاپ قرار گیرد.

احمدوند در این زمینه یادآور شد:‌ موضوع آموزش در صنعت چاپ طی تفاهم‌نامه‌ای که با دانشگاه صنعتی امیرکبیر داشتیم و تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت آموزش و پروش و سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد شد، پیگیری می‌شود،‌ در سطح متوسطه رشته چاپ و دروس مرتبط با آن تعریف شد و آمادگی پذیرش دانش‌آموز دارد و در دانشگاه امیرکبیر هم از سال آینده شاهد پذیرش دانشجو خواهیم بود.

وی با اشاره به بازبینی آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های صنعت چاپ در وزارتخانه گفت: تجدید نظر در این آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، از دیگر برنامه‌های ماست، آیین‌نامه صدرو مجوز چاپخانه‌ها متعلق به سال 97 است، که مورد بازنگری قرار گرفته و به زودی دستورالعمل و آیین‌نامه جدید به اطلاع فعالان خواهد رسید.

احمدوند با بیان اینکه صنعت چاپ جزو اولین صنایعی بود که به درگاه ملی مجوزها پیوست، گفت: در وزارت ارشاد در 37 مجوزی که اعطا می‌شود، مجوز تاسیس چاپخانه برترین مجوز در سرعت رسیدگی و پاسخگویی به تقاضاها در این درگاه است و درکل صنایع در کشور هم جایگاه ششم قرار دارد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود با بیان اینکه امیدوارم نتایج حاصل از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باعث اشتغال رونق تولید و رشد اقتصادی در کشور باشد،‌ گفت: امیدوارم به زودی صنعت چاپ ایران نقش ارزشمند خود را در اقتصاد ملی نشان دهد، توانمندی صادراتی این صنعت و تاثیرش در صادرات اهمیت زیادی دارد.

دومین نمایشگاه آینده چاپ ایران 20 تا 23 تیر ماه 1402 از ساعت 10 تا 18 در مرکز نمایشگاهی ایران‌مال برپا است.

مطالب مرتبط

پوستر IFPEX3 رونمایی شد/ اعطای «نشان میرزا» به برگزیدگان صنعت چاپ

بابک عابدین در نشست خبری سومین نمایشگاه آینده چاپ ایران با اشاره به برنامه‌ها و تغییرات این رویداد در مرداد ماه ۱۴۰۳، از اهدای «نشان میرزا» به برگزیدگان صنعت چاپ و بسته‌بندی در ایفپکس۳ خبر داد.

بیشتر بخوانید