حضور هیأت‌های تجاری چاپخانه‌داران هرات و کابل در IFPEX2

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت چاپ، از حضور نمایندگان چاپ و بسته‌بندی شهرهای هرات و کابل در قالب دو هیئت تجاری برای بازدید از IFPEX2 خبر داد.

 

به‌گزارش ستاد خبری دومین نمایشگاه آینده چاپ ایران، بابک عابدین، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت چاپ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، با اشاره به ظرفیت‌های بازار صادراتی فعالان چاپ کشور در افغانستان، عنوان کرد: اهمیت بازار چاپ افغانستان برای ایران به‌عنوان همسایه ایران و مصرف‌کننده صنعت چاپ، بسیار زیاد است.

وی افزود: بسیاری از صنایع تولیدی ایجاد شده دراین کشور نیاز به چاپ و بسته‌بندی دارند و می‌توانیم در زمینه تأمین بسته‌بندی کارخانه‌های تولید کالا به صورت فعال عمل کنیم، زیرا اکنون بسیاری از این بسته‌بندی‌ها از کشورهای چین و هند به افغانستان وارد می‌شود، درحالی‌که ایران می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند.

عابدین با بیان اینکه زمینه ایجاد ارتباط مستقیم با صنایع افغانستان به خوبی مهیا است، گفت: این کشور بازار بالفعلی دارد که زمینه همکاری با چاپخانه‌ها را به صورت ویژه‌ای فراهم می‌کند؛ به‌عنوان مثال در نخستین نمایشگاه IFPEX استقبال درخور توجهی از تأمین مواد اولیه انجام شد؛ زیرا در مقایسه با واردات از چین، تأمین کالا از ایران برای آن‌ها به صرفه‌تر است.

وی تأکید کرد: کالاهای ایرانی، مواد مصرفی تولیدی به دلیل قیمت پایین مثل مرکب، مواد شیمیایی در سالن‌های چاپ، کاغذ و مقوا و سایر اقلام چاپی برای بسیاری از فعالان چاپ افغانستان جذاب و درخور توجه بود.

عابدین همچنین تأمین سفارش‌های چاپی در ایران را نیز ازجمله امکاناتی دانست که به‌عنوان یک بازار بالقوه می‌توان از آن استفاده کرد، یادآور شد: حضور نمایندگان چاپ افغانستان در نخستین تجربه نمایشگاه «آینده چاپ ایران» در سال گذشته نتایج خوبی به همراه داشت و در زمینه تولید هولوگرام، فیلم‌های نوار طلا، فیلم‌های بسته‌بندی، لیبل و … سفارش‌گیری خوبی داشتیم.

وی با بیان اینکه بازار بکر در افغانستان برای ارائه خدمات چاپی مهیا است، یادآور شد: در افغانستان در حوزه لیبل هنوز سرمایه‌گذاری زیادی نشده و در بخش لیبل می‌توانیم 70 درصد نیاز بازار افغاستان را تأمین کنیم.

دومین نمایشگاه «آینده چاپ ایران» 20 تا 23 تیر 1402 در مرکز نمایشگاهی ایران‌مال برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

پوستر IFPEX3 رونمایی شد/ اعطای «نشان میرزا» به برگزیدگان صنعت چاپ

بابک عابدین در نشست خبری سومین نمایشگاه آینده چاپ ایران با اشاره به برنامه‌ها و تغییرات این رویداد در مرداد ماه ۱۴۰۳، از اهدای «نشان میرزا» به برگزیدگان صنعت چاپ و بسته‌بندی در ایفپکس۳ خبر داد.

بیشتر بخوانید